MM

administrator

Od września b.r. I Społeczne Gimnazjum realizuje 2-letni projekt Erasmus+ „MathsMatters” dotyczący innowacyjnych metod nauczania matematyki i jej zastosowaniu w innych dziedzinach nauki.

W ramach powyższego projektu czwórka gimnazjalistów wraz z nauczycielami wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu uczniów, które odbyło się w dniach 18-23 listopada w Peso da Regua w Portugalii. Motywem przewodnim spotkania było odnajdywanie matematyki w sztuce i oraz jej praktyczne zastosowanie w informatyce.

Spotkanie rozpoczęło się od warsztatów w Casa da Musica -okazałymcentrum muzycznym w Porto zaprojektowanym przez holenderskiego architekta RemaKoolhaas, które jest jedyną na świecie salą koncertową, gdzie dwie ściany są całkowicie wykonane z szkła. Budowla jest idealnym przykładem połączenia matematycznej precyzji, innowacyjnych rozwiązań architektonicznych oraz piękna sztuki wizualnej i muzycznej.

Podczas licznych zajęć terenowych uczestnicy spotkania mieli do rozwiązania szereg zadań matematycznych wymagających uważnej obserwacji otoczenia tak aby dostrzec przykłady zastosowania zasad matematycznych(głównie geometrii). Były więc szarady, łamigłówki, zagadki i wiele innych. W czasie eksperymentów fizycznych uczniowie obliczali m.in. „długość” dźwięku a także przedstawiali swoje własne „odkrycia” dotyczące zastosowania matematyki w życiu codziennym. Uczniowie mieli też okazję przetestować innowacyjną grę planszową „Maths Quest”, przygotowaną przez nauczycieli ze szkoły portugalskiej w ramach projektu „MathsMatters”. Gra była sporym wyzwaniem bowiem uczestnicy grali w zespołach międzynarodowych i musieli ze sobą ściśle współpracować tak aby rozwiązać rozmaite zadania w sposób kreatywny. Podobnej współpracy wymagało tworzenie pierwszej części przewodnika matematycznego „MathsRulez”, dotyczącej wykorzystania matematyki w sztuce i informatyce.

Tak jak większość spotkań projektowych, także i to było okazją do nawiązania nowych międzynarodowych znajomości, poznania odmiennej kultury i stylu życia Europejczyków.

Następne spotkanie uczniów odbędzie się na przełomie kwietnia i maja w Schwabisch Halll w Niemczech.

 

Kategoria: