start

Bożena Wojciechowska

  

Uczniowie klas drugich i trzecich SP wzięli udział w warsztatach z ilustratorką książek dla dzieci z Panią Joanną Zagner-Kołat. Spotkanie odbyło się w Książnicy Zamojskiej w dniu 28.09.2016 r.

Artystka opowiadała dzieciom o swojej pracy, a także o całym procesie powstawania książki - od fazy koncepcyjnej, aż po upragniony efekt, którym jest obecność na bibliotecznych półkach i księgarskich witrynach. Ilustrator jest współtwórcą książki, występuje na równi z pisarzem - mówiła do młodych czytelników J. Zagner-Kołat. Opowiadała o tym skąd czerpie pomysły - rysuje w każdej sytuacji, jadąc tramwajem, czekając na lekarza czy na wywiadówce syna.

Każde dziecko na spotkaniu miało okazję również wcielić się w rolę ilustratora książki – po wysłuchaniu fragmentu jednej z opowieści przedstawiło na kartce papieru swoją obrazkową wizję zasłyszanych wydarzeń. Na koniec spotkania na każdej książce obok dedykacji, dzieci otrzymały rysunek wykonany przez artystkę. 

 

Joanna Zagner-Kołat jest wrocławianką. Studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. Ilustruje książki dla dzieci, komiksy i opowiadania. Między innymi dla takich autorów jak W. Chotomska, J. Papuzinska, L. J. Kern czy B. Ostrowicka. Zrealizowała we współpracy z MKiDN serię książek edukacyjnych "Dydko i ..." oraz oprawę plastyczną do portalu edukacyjnego o Polsce - www.kula.gov.pl. Współpracowała z czasopismami dla dzieci takimi jak: "Bluszczyk", "Świerszczyk” i "Miś". Zdobyła wiele nagród, m.in. Małego i Dużego Donga 2007 za książkę "Bery, gangster i góra kłopotów" Małgorzaty Strękowskiej-Zaręby oraz główną nagrodę Media Trendy i KTR za projekt portalu www.kula.gov.pl.