start

administrator

Regulamin Konkursu Historycznego „Prawo i obywatel” realizowanego w ramach projektu "Bilet do Społeczniaka"

§ 1. ZAŁOŻENIA OGÓLNE:

  1. Organizatorami konkursu są I Społeczne Liceum Ogólnokształcące oraz I Społeczne Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Zamościu.
  2. Konkurs adresowany jest do uczniów III klas szkół gimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego.
  3. Uczestnikiem konkursu jest uczeń zgłoszony przez macierzystą szkołę, rodziców lub prawnych opiekunów na podstawie formularza (załącznik nr 1) będącego załącznikiem regulaminu konkursu.
  4. Przesłanie zgłoszenia na konkurs jest równoznaczne z akceptacją jego warunków, wyrażonych w niniejszym regulaminie.
  5. Oceną arkuszy konkursowych i wytypowaniem zwycięzców zajmie się powołana do tego przez organizatorów komisja (szczegóły dotyczące komisji zostały określone w § 3).

§ 2. TEMATYKA, FORMA PRAC:

  1. Konkurs będzie polegał na wypełnieniu przygotowanego przez komisję konkursową arkusza. W jego skład będą wchodzić zadania polegające na przeprowadzeniu analizy i interpretacji różnych źródeł historycznych nawiązujących swoją treścią do pozycji i roli „obywateli” oraz regulacji ustrojowych w systemach prawnych wypracowanych na przestrzeni kolejnych epok historycznych, ze szczególnym uwzględnieniem państwa polskiego.
  2. Cele konkursu: kształtowanie umiejętności krytycznej analizy źródeł historycznych; propagowanie kształcenia humanistycznego, wyłonienie młodzieży szczególnie uzdolnionej w tym zakresie i chcącej rozwijać swoje predyspozycje i zainteresowania humanistyczne.
  3. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyłączenia z udziału w konkursie osób, które wypełniły arkusz niezgodnie z regulaminem konkursu oraz instrukcją.

§ 3. REALIZACJA KONKURSU:

  1. Udział w konkursie w imieniu uczniów zgłaszają nauczyciele, rodzice lub opiekunowie prawni w nieprzekraczalnym terminie do 23 maja 2017r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (z dopiskiem konkurs „Prawo i obywatel). Zgłoszenie powinno być nadesłane na formularzu (załącznik nr 1)
  2. Załącznik nr 1 o którym mowa w § 3, pkt. 1 podpisują: zgłaszany uczeń oraz nauczyciel lub rodzicie lub opiekunowie prawni.
  3. Laureatów konkursu wyłoni komisja powołana przez organizatorów, której  decyzje są ostateczne i nie podlegają weryfikacji lub zaskarżeniu. Przedmiotem oceny komisji będzie poprawność merytoryczna i językowa analizy źródeł złączonych do arkusza konkursowego.
  4. Konkurs jest jednoetapowy i odbędzie się  27 maja 2017r. o godzinie 10.00 w siedzibie I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, ul. Koszary 14.
  5. Wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły oraz na profilu FB I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu w dnia 31 maja 2017r.

§ 4. NAGRODY:

  1. Zdobywca pierwszego miejsca uzyska tytuł laureata oraz możliwość bezpłatnej nauki w klasie humanistycznej I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu.
  2. Zdobywca drugiego miejsca uzyska tytuł laureata oraz możliwość nauki w klasie humanistycznej I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu przy czesnym obniżonym o 50 procent.
  3. Zdobywca trzeciego miejsca uzyska tytuł laureata oraz możliwość nauki w klasie humanistycznej I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu przy czesnym obniżonym o 25 procent.
  4. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.
  5. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie możliwość nie przyznania nagrody głównej lub nie przyznania żadnych wyróżnień w związku z niskim poziomem prac.

§ 5. POSTANOWIENIA KOŃCOWE:

  1. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w regulaminie konkursu, przy czym o ewentualnych zmianach poinformują wszystkich uczestników.
  2. Dane osobowe uczestników konkursu są chronione zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., nr 101, poz. 926 ze zmianami).
  3. Wszelkie informacje o konkursie oraz komunikaty komisji będą dostępne na stronie internetowej I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Zamościu na profilu facebook’u.
  4. W sprawach związanych z konkursem należy kontaktować się z Panią Martą Wiśniewską (tel. 600220941, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefon do szkoły 846394983 ).

Bibliografia:

  1. Atlas historyczny, wyd. PWN, Demart, 2012.
  2. Historia: encyklopedia szkolna. Red. Edyta Wygonik-Barzyk, Marta Stęplewska. - Kraków : "Zielona Sowa", cop. 2004.
  3. Historia dla maturzystów. Repetytorium, Włodzimeirz Sochacki, wyd, Branta, 2007.
  4. Historia Polski, Marian Toporek, wyd. Korona, 2003.
  5. Historia Powszechna, Marian Toporek, wyd. Korona, 2003.  
  6. Historia. Wiedza o społeczeństwie, opracowanie Marcin Siwiec, Ewa Binda. - Warszawa : Wydawnictwo Szkolne PWN , 2013. 
  7. Kompendium wiedzy o społeczeństwie, państwie i prawie: praca zbiorowa, pod red. Sławomiry Wronkowskiej i Marii Zmierczak; aut. Piotr Gabriel [et al.]  - wyd. 7 uaktual. - Warszawa Poznań: Wydaw. Naukowe PWN , 2000. 
  8. Leksykon ucznia: historia, Elżbieta Mazur, Andrzej Pośpiech; il. Monika Kamińska. - Wyd. 3 zm. – Warszawa.
  9. Leksykon wiedzy o państwie i konstytucji, Wiesław Skrzydło - Warszawa: "Graf-Punkt", 2000. 
  10. Najważniejsze wydarzenia w historii Polski i świata, Anna i Maciej Leszczyńscy. - Poznań: "Publicat", 2005. 
  11. Podręczniki do historii dla gimnazjum ( WSiP, Nowa Era)
  12. Słownik myśli społeczno-politycznej, Jacek Derek [et al.]. - Bielsko-Biała : "Park", cop. 2004
  13. Społeczeństwo i polityka: Podstawy nauk politycznych, red. Konstanty Adam Wojtaszczyk, Wojciech Jakubowski. -Wydanie 4, zmienione - Warszawa: Oficyna Wydawnicza Aspra-Jr, 2007.
  14. Terminy i pojęcia historyczne, Bogdan Snoch. - Wyd. 2. - Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1992.

Karta zgłoszenia załącznik 1